O mně

Jmenuji se Robert Šramo

Svůj začátek v oblasti fotografie vidím v době východoněmecké značky ORWO a jejích černobílých filmů, které stály 5 Kčs a v sovětském aparátu Cмена-8. Na darovaném zvětšováku asi z roku 1964 jsem v rodičovském bytě, v koupelně z umakartu, objevoval základy černobílé fotografie. Nastalo dlouhé období větší, či menší lásky k fotografování a přechod od filmu k digitálu.

Až mne v roce 2013 osud doslova sněhem zavál i s rodinou do středu zimní Kanady, do Winnipegu. Denní teploty byly hluboko pod bodem mrazu. Během dlouhých zimních večerů jsem se rozhodl, že se posunu ve fotografii o něco dál a že dálkově absolvuji New York Institute of Photography. Po návratu z Kanady jsem své dovednosti zlepšoval v dalších kurzech se zaměřením na fotografování architektury a nemovitostí.

Když jsem pozbyl počáteční ostych a nabyl přesvědčení, že mám co nabídnout, oslovil jsem realitní kanceláře s nabídkou svých služeb.

Dnes stabilně fotím pro 2-3 realitní kanceláře, což stačí na to, abych se nenudil. Přes týden se věnuji focení nemovitostí pro realitní společnosti a pro majitele penzionů, hotely. O víkendech focení svateb.

K focení a filmování používám Canon 5D Mark IV s velkou variací objektivů Canon a Laowa. Jako dron slouží Mavic 2 Pro od DJI. Pro komerční focení a natáčení dronem jsem držitelem Povolení k leteckým pracím od Úřadu pro civilní letectví. Součástí povolení je i pojištění zodpovědnosti za škodu způsobenou provozem. 

 

 „Každé zmáčknutí spouště je jeden krok k lepší fotografii“